BonaPill Contraception Reminder BonaPill Contraception Reminder Not Available
Removed from the App Store
BonaPill Contraception Reminder

BonaPill Contraception Reminder

ALFA MEDIMEDIA, s.r.o.

1.1.1 for iPhone
Free
0

0 Ratings

Release Date

2012-04-26

Size

3.3 MB

Screenshots for iPhone

iPhone
BonaPill Contraception Reminder Description
BonaPill Contraceptive Reminder is intended for contraception users wishing to have a pill using reminder, their personal calendar and other information in one application. Although there are more items in the application it is not complicated at all.

What you can find in it:
1/ Contraception reminder
The application is prepared for following forms of contraception:
- 21 pills
- 21 pills + 7 placebo pills
- 24 pills + 4 placebo pills
- 28 pills
After setting number of blisters in a package you will be reminded one week before using of the last pill it´s time to pick up a new prescription.
2/ My Calendar
Here you can easily record other information connected with contraception and your health that can be useful both for you and your physician.
In history you can also find previous using of contraception or last seeing your doctor.
3/ My doctor
Do you repeatedly look for the phone number of your doctor? In this application you can have it ready along with reminding of next seeing of your doctor.
The application is localized to 15 languages (English, Bulgarian, Czech, Estonian, French, German, Hungarian, Italian, Latvian, Lithuanian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovakian).

BonaPill připomínač antikoncepce

Připomínač je určený pro uživatelky antikoncepce, které chtějí mít připomínač užití tablety, svůj osobní kalendář a další informace v jedné aplikaci. I když je v aplikaci více položek, není vůbec složitá.

Co zde můžete najít:
1/ Připomínač antikoncepce
Aplikace je připravena pro tyto druhy antikoncepce:
- 21 tablet
- 21 tablet + 7 placebo tablet
- 24 tablet + 4 placebo tablet
- 28 tablet
Při zvolení konkrétního počtů blistrů v balení budete týden před užitím poslední tablety upozorněna, že je čas jít pro nový recept.
2/ Můj kalendář
Zde si můžete jednoduše zaznamenat další informace spojené s antikoncepcí a zdravotním stavem pro vás nebo pro přesné informování vašeho lékaře. V historii si můžete také najít předchozí užívání antikoncepce nebo poslední návštěvu lékaře.
3/ Doktor
Hledáte pokaždé kontakt na svého lékaře? V aplikaci ho máte hned po ruce zároveň s možností připomínky další návštěvy.

Aplikace je lokalizována do 15 jazyků (English, Bulgarian, Czech, Estonian, French, German, Hungarian, Italian, Latvian, Lithuanian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovakian).


BonaPill pripomínač antikoncepce

Pripomínač je určený pre užívateľky antikoncepcie, ktoré chcú mať pripomínač užitia tabletky, svoj osobný kalendár a ďalšie informácie v jednej aplikácii. Aj keď je v aplikácii viac položiek, nie je vôbec zložitá.

Čo tu môžete nájsť:
1/ Pripomínač antikoncepcie
Aplikácia je pripravená pre tieto druhy antikoncepcie:
- 21 tabliet
- 21 tabliet + 7 placebo tabliet
- 24 tabliet + 4 placebo tabliet
- 28 tabliet
Pri zvolení konkrétneho počtu blisterov v balení budete týždeň pred užitím poslednej tabletky upozornená, že je čas ísť pre nový recept.
2/ Môj kalendár
Tu si môžete jednoducho zaznamenať ďalšie informácie spojené s antikoncepciou a zdravotným stavom pre vás alebo pre presné informovanie vášho lekára. V histórii si môžete tiež nájsť predchádzajúce užívanie antikoncepcie nebo poslední návštevu lekára.
3/ Doktor
Hľadáte často kontakt na svojho lekára? V aplikácii ho máte hneď po ruke zároveň s možnosťou pripomienky ďalšej návštevy.

Aplikácia je lokalizovaná do 15 jazykov (Anglicky, Bulharsky, Česky, Estónsky, Francúzky, Nemecky, Maďarsky, Taliansky, Lotyšsky, Litovsky, Poľsky, Portugalsky, Rumunsky, Rusky, Slovensky).
BonaPill Contraception Reminder 1.1.1 Update
2012-04-26 Version History
Fixed typos.
More
More Information
Price:
Free
Version:
1.1.1
Size:
3.3 MB
Release Date:
2012-04-26
Language:
Bulgarian Czech Danish English Estonian Finnish French German Hungarian Indonesian Italian Latvian Lithuanian Norwegian Bokmål Polish Portuguese Romanian Russian Slovak
More
You May Also Like