Mravenci Mravenci Free Get
Mravenci

Mravenci

BSL s.r.o.

1.3 for iPhone, iPad
Free
0

0 Ratings

Update Date

2017-01-05

Size

1.7 MB

Screenshots for iPhone

iPhone
More Screenshots for iPad
Mravenci Description
ENGLISH:
No one of the black and red ants doesn't remember who and when started their age-old war for the "Near Two Spruces" anthill.
To end their timeless duels they decided to build castles with which their could acquire dominion of the whole territory.

The goal of the game is to build 100-height castle or to destroy enemy castle. Tap to card to play it, swipe up the card to discard it. Every card needs certain quantity of raw materials. Speed of its generation depends on team quantity.

-----

It's a test case of QetriX WebApp technology and because of that the game is offered free of charge and without any ads. In return please excuse possible lags, bugs and missing multiplayer.

If you don't like the game, please tell me. If you do like the game, please tell others.

=====

ČESKY:
Nikdo z černých ani červených mravenců si již nepamatuje, kdo a kdy začal jejich odvěkou válku o mraveniště "U dvou smrků". Aby věčným soubojům učinili konec, rozhodli se postavit hrady, s jejichž pomocí by získali nadvládu nad celým územím.

Cílem hry je postavit hrad o výšce 100 nebo zničit hrad soupeře. Stiskem (tapem) lze vynést kartu, tahem (swipem) zdola nahoru na kartě ji odložíte. Každá karta spotřebuje určité množství surovin. Rychlost tvorby surovin závisí na množství týmů.

Hra byla s laskavým svolením autora převzata z původní desktopové hry, která byla snadno a rychle vytvořena v programovacím nástroji PETR.

-----

Jedná se o test technologie QetriX WebApp, proto je hra distribuována zdarma a bez reklam. Na oplátku prosím o přimhouření očí ohledně možných lagů, chyb a chybějící podpory více hráčů.

Pokud se vám hra nelíbí, řekněte to mně. Pokud se vám hra líbí, řekněte to ostatním.
Mravenci 1.3 Update
2017-01-05 Version History
- Cards in players hands won't appear in the deck after reshuffling.
- Added animations (you can turn them off in Settings to speed up game pace)
- New "Hardcore" mode, replacing endless game - the winner have to build the castle over 100 as well as destroy opponent's castle
- Some new hi-res graphics
- Size and performance optimizations
- Bug fixes
More
More Information
Price:
Free
Version:
1.3
Size:
1.7 MB
Update Date:
2017-01-05
Developer:
BSL s.r.o.
Language:
English
More
You May Also Like
Developer Apps